BENU Aptieka atsāk pavasarī plaši novērtēto Stresa termometra pētījumu
2020-10-26
Paplašinoties Covid-19 izplatībai un valstī noteiktajiem epidemioloģiskās drošības pasākumiem, BENU Aptieka atsāk pavasarī sabiedrībā un mediju vidē plašu atzinību guvušo pētījumu sēriju – BENU Aptiekas Stresa termometru, kurā tiek noskaidrots iedzīvotāju stresa pašvērtējums, kā arī attieksme pret dažādu Covid-19 profilakses pasākumu ievērošanu.
Balstoties uz aptaujā gūtajiem pierādījumiem, iedzīvotājiem tiek sniegti Latvijā atzītāko ārstu un ekspertu ieteikumi fiziskās, emocionālās un garīgās labsajūtas uzlabošanai.
Jaunais BENU Aptiekas Stresa termometrs pievēršas ne vien iedzīvotāju satraukuma pašvērtējumam, kaitīgo ieradumu svārstībām un attiecībām ģimenē, bet arī skar tādus sabiedrības veselībai būtiskus jautājumus kā masku valkāšanu sabiedriskās vietās, gatavību vakcinēties pret Covid-19, kā arī fizisko aktivitāšu daudzumu pandēmijas laikā un rūpes par imunitāti. Turklāt jaunajā pētījumā ir apkopoti vairāk nekā 2700 respondenti, kas ir par tūkstoti vairāk nekā pavasarī. Pirmie rezultāti atklāj: ja Latvijā šobrīd būtu pieejama Covid-19 vakcīna, pret šo slimību vakcinēties būtu gatavi 47% aptaujāto Latvijas iedzīvotāju (20% – jā, 27% – drīzāk jā), 40% pret Covid-19 drīzāk nevakcinētos (21% – nē, 19% – drīzāk nē), bet 13% aptaujāto konkrētu atbildi uz šo jautājumu sniegt nevarēja. Tāpat aptaujas dati parāda, ka, atrodoties sabiedriskās vietās, 75% respondentu maskas valkā vienmēr, 15% to dara dažreiz, 3% – reti, 6% tās nevalkā vispār, bet 1% konkrētu atbildi sniegt nevarēja.
Analizējot aptaujas datus pēc vecuma, atklājas, ka jaunieši vecumā no 18 līdz 24 gadiem ir tā sabiedrības daļa, kas pašlaik vismazāk būtu gatava vakcinēties pret Covid-19. Tāpat piebilstams, ka jaunieši sabiedriskās vietās visretāk izmanto sejas maskas. Sabiedriskās vietās maskas vienmēr valkā 61% aptaujāto jauniešu vecumā no 18 līdz 24 gadiem, kamēr vecāka gadagājuma (55 līdz 74 gadi) cilvēku vidū šis rādītājs ir 78%. Attiecībā uz gatavību vakcinēties pret Covid-19 tikai 29% jauniešu norādījuši, ka būtu gatavi to darīt, kamēr visaugstāko gatavību Covid-19 vakcīnas saņemšanai izrāda iedzīvotāji vecumā no 55 līdz 74 gadiem – starp šī vecuma aptaujātajiem 51% būtu gatavi vakcinēties pret Covid-19.
Latvijas Infektoloģijas centra vadītāja, profesore Baiba Rozentāle atgādina, ka masku valkāšanas mērķis ir mazināt Covid-19 izplatību, jo elpojot cilvēks ar sīkām sekrēta daļiņām apkārtējā vidē izdala vīrusus. Ja cilvēks uzliek masku, tad tā ir kā fizisks šķērslis, kas samazina vīrusu tālāku izplatību. Maskas jālieto vietās, kur nevar ievērot divu metru fizisko distanci starp cilvēkiem, un tas nozīmē praktiski visur, kur cilvēki satiekas, – veikalā, pastā, sabiedriskajā transportā, muzejā, teātrī vai darba kabinetā, respektīvi, visās publiskajās iekštelpās. Vienlaikus eksperte atgādina, ka svarīga ir pareiza masku valkāšana – tai ir jānosedz gan mute, gan deguns. Līdztekus masku valkāšanai svarīgi ievērot arī fizisko distanci, regulāri mazgāt rokas, dezinficēt un vēdināt telpas, kā arī ieteicams uzturēties svaigā gaisā.
Pētījums veikts sadarbībā ar interneta pētījumu kompāniju GEMIUS, laika posmā no 20. līdz 21. oktobrim aptaujājot 2779 respondentus.