BENU Aptieka atsāk līdz šim sabiedrībā un mediju vidē plašu atzinību guvušo pētījumu sēriju – BENU Aptiekas Stresa termometru, kurā tiek noskaidrots iedzīvotāju stresa pašvērtējums, kā arī attieksme pret dažādu Covid-19 profilakses pasākumu ievērošanu. Balstoties uz aptaujā gūtajiem pierādījumiem, iedzīvotājiem tiek sniegti Latvijā atzītāko ārstu un ekspertu ieteikumi fiziskās, emocionālās un garīgās labsajūtas uzlabošanai.
Jaunais BENU Aptiekas Stresa termometrs pievēršas ne vien iedzīvotāju satraukuma pašvērtējumam, kaitīgo ieradumu svārstībām, bet arī skar tādus sabiedrības veselībai būtiskus jautājumus kā uzticību Covid-19 vakcīnu drošumam un iedzīvotāju prognozes par to, vai rudenī gaidāms jauns Covid-19 vilnis. Turklāt jaunajā pētījumā ir aptaujāti vairāk nekā 2300 respondenti.
Jaunākie BENU Aptiekas Stresa termometra rezultāti atklāj, ka jūlijā nedaudz ir samazinājusies Latvijas iedzīvotāju uzticība Covid-19 vakcīnu drošumam. Tomēr būtiskākās atšķirības joprojām saglabājas pēc ģimenē lietotās sarunvalodas – krievvalodīgo vidū Covid-19 vakcīnu drošumam sliecas uzticēties 45% aptaujāto (pilnībā uzticas 8%, drīzāk uzticas 37%), drīzāk vai pilnībā neuzticas 43%, bet konkrētu viedokli paust nevarēja 12%. Tikmēr latviešu vidū Covid-19 vakcīnu drošumam uzticas 62% (pilnībā uzticas 27%, drīzāk uzticas 35%), drīzāk vai pilnībā neuzticas 29%, bet konkrētu atbildi sniegt nevarēja 9%.
Ja šī gada marta beigās Covid-19 vakcīnu drošumam uzticējās 60% (pilnībā uzticējās 19%, drīzāk uzticējās 41%), tad jūlija sākumā šis rādītājs ir 59% (pilnībā uzticas 25%, drīzāk uzticas 34%). Lai arī kopējā uzticība Covid-19 vakcīnu drošumam ir nedaudz samazinājusies, tomēr pieaudzis to iedzīvotāju īpatsvars, kuri pilnībā uzticas minētajām vakcīnām. Tāpat ir nedaudz palielinājies to iedzīvotāju īpatsvars, kuri sliecas neuzticēties Covid-19 vakcīnām. Ja marta beigās Covid-19 vakcīnām sliecās neuzticēties 29% (pilnībā neuzticējās 14%, drīzāk neuzticējās 15%), tad šobrīd šādi domā 31% (pilnībā neuzticas 14%, drīzāk neuzticas 17%).
Salīdzinot marta un jūlija datus pēc ģimenē lietotās sarunvalodas, atklājas interesanta aina. Marta beigās latviešu vidū Covid-19 vakcīnu drošumam uzticējās 62% (20% pilnībā uzticējās, 42% drīzāk uzticējās), bet starp krievvalodīgajiem šis rādītājs bija 40% (13% pilnībā uzticējās, 27% drīzāk uzticējās). Jaunākie dati rāda, ka starp latviešiem kopējais uzticības līmenis Covid-19 vakcīnu drošumam ir saglabājies tāds pats, bet ir ievērojami palielinājies to respondentu īpatsvars, kuri pilnībā uzticas minētajām vakcīnām (martā – 20%, šobrīd – 27%). Savukārt krievvalodīgo vidū ir palielinājies kopējais respondentu īpatsvars, kuri sliecas uzticēties vakcīnu drošumam (martā – 40%, šobrīd – 45%), bet ir vēl vairāk sarucis to cilvēku īpatsvars, kuri Covid-19 vakcīnu drošumam uzticas pilnībā (martā – 13%, šobrīd – 8%).
Analizējot datus pēc aptaujāto dzimuma, secināms, ka sievietes kopumā nedaudz vairāk sliecas uzticēties Covid-19 vakcīnu drošumam, bet vīrieši biežāk norādījuši galējas atbildes – ka pilnībā uzticas vai pilnībā neuzticas minētajām vakcīnām. Kopumā Covid-19 vakcīnu drošumam uzticas 59% sieviešu (pilnībā uzticas 22%, drīzāk uzticas 37%) un 58% vīriešu (pilnībā uzticas 27%, drīzāk uzticas 31%), kamēr neuzticas attiecīgi 30% sieviešu (pilnībā neuzticas 14%, drīzāk neuzticas 16%) un 32% vīriešu (pilnībā neuzticas 14%, drīzāk neuzticas 18%).